Кіровоградська МЦБСБІБЛІОТЕКА У СПЕКТРІ СЬОГОДЕННЯ
Чим  є зараз бібліотеки взагалі і яку роль відіграють вони у житті  міста? Чи актуальна зараз бібліотека? Які основні цілі та напрямки її роботи зараз, у час розвитку новітніх технологій? Спробуємо відшукати відповіді на ці запитання на прикладі міських бібліотек Кіровограда.
Сьогодні мова піде про діяльність Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи, до складу якої входять 20 бібліотек-філій, розташованих по всьому місту, часто у віддалених куточках та мікрорайонах. Це вже говорить на їх користь, бо частенько саме бібліотека в таких випадках стає осередком духовності та культурно-інформаційним центром.
Це само собою зрозуміло, що у наш час і бібліотеки повинні бути конкурентоспроможними, щоб задовольняти найсучасніші потреби своїх користувачів. Уявлення про бібліотеку як лише про книгозбірню відійшло у минуле.  Зараз у кожній бібліотеці-філії Кіровоградської МЦБС є комп’ютер. Комп’ютеризація охопила усю бібліотечну систему, не оминаючи і невеличкі, маленькі філіали. Тепер аж дивно згадати, що Кіровоградська МЦБС починала  свою комп’ютеризацію  не в такому вже і далекому 2000 році – всього з одного комп’ютера. У  2003  з’явилось ще декілька – і з того часу, аж до  2012 ювілейного року(35 – річчя системи) – ніякої підтримки влади у придбанні для бібліотек комп’ютерів. Обходилися допомогою спонсорів, брали участь у проектній діяльності. У лютому 2011 року Кіровоградська централізована бібліотечна система стала переможцем у відкритому конкурсному відборі основного раунду конкурсу з організації нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу до Інтернету, що проводила програма «Бібліоміст». 4 бібліотеки отримали 15 комп’ютерів, 4 принтери та 4 комплекти програмного забезпечення. У 2012 році бібліотечна система отримала таку довгоочікувану підтримку влади  у вигляді фінансування, частина з якого пішла на придбання 16 комп’ютерів, а інша частина – на збільшення та оновлення книжкового фонду сучасною літературою. Зараз у Кіровоградській МЦБС 54 комп’ютера і близько 100 одиниць техніки всього. 
Новий час, інші потреби користувачів вимагають від бібліотек нових, передових форм роботи, і вони не стоять на місці, розвиваються, удосконалюються. А все починається з працівників – усі 78 працівників системи мають вищу або середньо-спеціальну освіту та навички роботи з комп’ютером. Основи комп’ютерної грамотності вони набували у своїх філіях, навчалися у себе, на робочих місцях, в Інформаційно-ресурсному центрі Кіровоградської центральної міської бібліотеки. Тепер же навчають своїх користувачів. Освоюють бібліотекарі і блогосферу, мережу Інтернет. Бібліотеки-філії відкривають свої сайти та блоги, інформуючи суспільство про свою діяльність та заходи, ілюструють змістовні та цікаві статті і пости фотографіями.
Бібліотекарі займаються самовдосконаленням, підвищенням свого професійного рівня, тому що без цього зараз ніяк не можна. На базі Кіровоградської МЦБС, однієї з найкращих в області, проходять не лише семінари та внутрішньо системні заходи з підвищення кваліфікації, а і всеобласні та всеукраїнські семінари. Кіровоградська бібліотечна система приймає гостей з області та всієї України.
Гостинно відчиняють бібліотеки свої двері для гостей та користувачів, для них – різноманітні заходи до свят та пам’ятних дат, цікаві книжкові виставки, клуби та об’єднання за інтересами, а ще – щоденна робота з видачі літератури, надання відвідувачам доступу до всесвітньої мережі Інтернет. 
На прикладі Інформаційно-ресурсного центру (ІРЦ), що діє у центральній міській бібліотеці з 2003 року  можна прослідкувати роботу бібліотек у сфері надання нових інформаційних послуг. Центр завжди користувався великим попитом серед користувачів, тут можна не лише попрацювати з Інтернетом а і отримати консультативну допомогу, пораду, навчання щодо роботи з комп’ютером та пошуком у величезному світі інформації Інтернету. В ІРЦ користувачі мають змогу отримати  суспільно значущу інформацію з усіх сфер життя людини.  Переваги бібліотек, що надають комп’ютерні послуги, у порівнянні з Інтернет-кафе у тому, що бібліотекарі надають безкоштовні консультації та допомогу у роботі з комп’ютером, проводять навчання, чого не роблять у Інтернет-кафе. Бібліотеки надають послуги ксерокопіювання, сканування,  роздрук на паперові носії  - за символічну плату. Запис інформації на флеш-карту – безкоштовний. Безкоштовний і доступ до Інтернету.
У Кіровоградській центральній міській бібліотеці та у філіях №5, 7, 8, 15, 16, 17, 18 діють Публічні центри регіональної інформації (ПЦРІ), що надають користувачам матеріали стосовно діяльності органів місцевої влади, рішення Кіровоградської міської ради та райрад, а також різноманітну інформацію законодавчого, правового характеру. Проводяться екскурсії до ПЦРІ з оглядом стендів і виставок, з розповіддю про цілі і зміст роботи центрів. Бесіди з читачами, виконання іх пошукових запитів, надання їм нової інформації про діяльність місцевої влади, постійне оновлення стенду «Кіровоград: день за днем» інформацією про культурне та суспільне життя міста – це все щоденна праця бібліотекарів ПЦРІ.  У Кіровоградській центральній міській бібліотеці разом з ПЦРІ діє Пункт доступу громадян до офіційної інформації (ПДГ) в рамках проекту Української бібліотечної організації, Програми сприяння Парламенту України ІІ.  В ПДГ відбувалися виставки, присвячені Законам України «Про доступ до публічної інформації» та «Про протидію торгівлі людьми». Інформацію, надану МОМ (Міжнародною організацією з міграції) та рекламу бібліотечних послуг поширювали серед користувачів бібліотеки та тих, хто планує поїздки за кордон.
Не можна оминути у нашій розповіді про Кіровоградську МЦБС і сторінки історії її розвитку та становлення. Без минулої кропіткої роботи система не була б такою успішною, якою вона є сьогодні. Все почалося 1977 року, коли була створена міська бібліотечна система.  До складу МЦБС на той час увійшло 16 бібліотек, які вже деякий час працювали в місті.
Потім відкрилися бібліотеки-філії №№17, 18, 19, до нових приміщень перейшли філії №№ 1, 2, 4, 9, 12, 16, Центральна Дитяча Бібліотека (ЦДБ).
Керівниками Центральної бібліотеки – директорами МЦБС були:
- Онуфрієнко Віра Родіонівна (1975-1979 рр.)
- Бойко Ольга Василівна (1979-1994 рр.)
- Посипайко Аделіна Василівна (1994-2002 рр.)
- Тимків Світлана Іванівна (з 2002 р.) 

Тимків С.І. - директор Кіровоградської МЦБС

Серед бібліотечних працівників, які зробили значний внесок в розвиток бібліотечної справи міста, хочеться згадати імена:
- Ольги Василівни Бойко, директора МЦБС (1979-1994 рр.). За її сприяння отримані нові приміщення бібліотек-філій, зроблені ремонти, зміцнена матеріально-технічна база, проведена велика робота по популяризації бібліотек серед населення міста.
- Світлани Олексіївни Чумак, завідуючої бібліотекою-філією №16 (1976-1998 рр.), яка сприяла отриманню нового приміщення філії, кращому комплектуванню фонду, розширенню складу читачів, впровадженню платних послуг.
-   Валентини Олександрівни Мануйлової, завідуючої бібліотекою-філією №12 з 1972 р., яка організувала роботу юнацького абонементу, створила цікавий молодіжний клуб "Сталкер", сприяла збільшенню книжкового фонду, залученню позабюджетних коштів.
- Марії Опанасівни Гальченко, завідуючої відділом комплектування МЦБС з 1977 р, котра проводить велику роботу по комплектуванню книжкового фонду, роботу з довідковим апаратом та каталогами.
- Марії Хомівни Гаврилюк, колишньої завідуючої бібліотекою-філією №19.
Вона  поставила на належний рівень роботу бібліотеки, поліпшила кількісний і якісний склад книжкового фонду, відкрила кімнату казок для наймолодших читачів.
Без плідної роботи цих, та й інших працівників – колишніх та сучасних - не була б МЦБС такою, як зараз – вони зробили свій вагомий внесок у розвиток бібліотечної системи, бо вся робота та її успіх залежать від людей – саме вони є тим духовним стрижнем, тим могутнім двигуном, який рухає вперед та зберігає важливі надбання навіть у найважчі часи. Було таке, що бібліотечна система майже зовсім не отримувала фінансової підтримки влади – і все трималося на голому ентузіазмі бібліотекарів, на допомозі спонсорів, виживали за рахунок платних послуг. І читачі з розумінням ставилися до цього – підтримували свої бібліотеки і словом і ділом, за що їм велике спасибі.
Життя бібліотек вирує – був організований фотоконкурс, присвячений Книзі – філії представляли свої роботи, що публікувалися на сайті Кіровоградської МЦБС і користувачі могли проголосувати за улюблену фотографію.
Проводили і лібмоб – акцію «Як пройти в бібліотеку?» Бібліотекарі з символікою своїх бібліотек вийшли на вулиці міста і проводили опитування серед перехожих, чи знають вони дорогу в їх бібліотеку. Хто знав – отримував символічний смайлик, хто не знав – запрошення до бібліотеки. 
Квест також став родзинкою бібліотечної роботи – така собі гра-пригода з мандрами і пошуками, тестами і конкурсами для юнацтва, що проводили декілька філій бібліотечної системи.
У 2012 році Кіровоградській міській централізованій бібліотечній системі виповнилося 35 років.  Прекрасний вік для творчості та плідної праці. 20 бібліотек-філій згуртованих разом у єдності, як одна сім’я вирішують свої проблеми та святкують перемоги. До нових вершин!

Ця стаття надрукована у журналі "Бібліотечний форум України" №4 2012


Немає коментарів:

Дописати коментар