Бібліотеки в інтернет-просторі


Бібліотеки в Інтернет-просторі: креативність та творчий пошук
Бібліотечний сайт – візитівка бібліотеки у Всесвітній мережі, її обличчя в Інтернеті. Його не просто можна, а і треба постійно оновлювати та покращувати. Розглянемо сайти та блоги Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи, що складається з 20 бібліотек, і майже кожна бібліотека-філія має свій власний сайт або блог.  Хочеться розповісти про них ще й тому,  що у Кіровоградській МЦБС в 2013 році проходив конкурс на кращий бібліотечний сайт або блог.
Почнемо розповідь з головного сайту Кіровоградської МЦБС http://citylib-kirovograd.com.ua/home- переможця Всеукраїнського конкурсу інтернет-сайтів 2012 Української бібліотечної асоціації.
Його родзинка  – новини бібліотек Кіровоградської МЦБС, що регулярно оновлюються, проілюстровані яскравими фотографіями, зручно розташовані на сайті бібліотеки. Усі бібліотеки-філії надають інформацію про свої заходи та виставки, новини бібліотек.
Рубрики сайту охоплюють  різноманітні сфери бібліотечного життя – на всі смаки та різним категоріям відвідувачів – від бібліотекарів (рубрика «Колегам») до читачів (рубрика «Користувачам»). Звичайно, є в меню і розділ, присвячений рідному місту – Кіровограду. Є на сайті також  досягнення Кіровоградської МЦБС та її працівників. Бібліотеки у засобах масової інформації – ще одна важлива рубрика сайту, що розкриває активну популяризацію бібліотекарями читання, книг, бібліотек серед громади міста. Розміщена на сайті й інформація про історію Кіровоградської МЦБС та бібліотек-філій, координати усіх філій: адреси, електронні адреси, телефони. Сайт Кіровоградської МЦБС – це платформа для усіх бібліотек системи, можливість стисло та яскраво показати себе, свою роботу, цікавинки та особливості філій.
Є на сайті Кіровоградської МЦБС також інформація про загальносистемні заходи – Великий бібліотечний квест, Лібмоб «Як пройти до бібліотеки?»,  Бібліотечний велоквест та про проект «Життя в стилі ВЕЛО».
Тут представлені фільми та буктрейлер Кіровоградської МЦБС. До речі, фільм «Життя в стилі ВЕЛО» став фіналістом Всеукраїнського конкурсу «БібліоКіноФест 2.0», посівши  призове третє місце.
Хтось досі вважає бібліотекаря бабусею у хустці та з в’язанням у руках? Саме на сайті Кіровоградської МЦБС бібліотекарі системи вирішили власним прикладом зламати стереотипи і розпочали новий фотопроект «Привабливий бібліотекар».  Ми – не бабусі у хустках! Ми – сучасні, активні, вигадливі, інтелектуальні, тобто – привабливі!!! Фотопроект «Привабливий бібліотекар» наочно доводить, якими стильними можуть бути сучасні бібліотекарки.
Безліч цікавих новин, яскравих фото, блискучих заходів та проектів – і все це на сайті Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи! Звичайно, він  не був би таким привабливим, якби не фантазія і творчий підхід тих, хто його створює: інженера з обслуговування комп’ютерної техніки  Ігоря Подвалихати, головного бібліотекаря Світлани Барамби та завідуючої відділом інноваційно-методичної роботи Лариси Залевської. Дружній колектив усієї Кіровоградської МЦБС допомагає їм у створенні сайту-переможця, сайту-візитівки, сайту-успіху.
Доля сайту – як у кіно – незвичайна. Пізнав він на собі напад хакерів, що на невеличкий строк вивело сайт з ладу. Але, як у казці, (певно це – чудо техніки!) його вдалось відновити. І він, як і раніше, радує своїх прихильників, намагаючись донести найважливіше – любов до Слова, Книги, Бібліотеки.
Розміщена на сайті докладна розповідь про проект «Чути тих, хто не чує», що проводять декілька бібліотек системи у рамках програми «Бібліоміст». Цей проект спрямований на допомогу людям з вадами слуху, що включає в себе різноманітні заходи для цієї категорії користувачів і, звичайно ж, безкоштовне обслуговування: доступ до Інтернету, ксерокопіювання, консультування по роботі з комп’ютером, та інші види допомоги. Життя глухих не повинно бути обмежене і замкнене у чотирьох стінах – воно вирує різнобарв’ям подій і цьому присвячений блог Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи «Світ без звуків» на який легко можна потрапити з головного сайту Кіровоградської МЦБС. У цьому блозі відвідувачі можуть прочитати про роль Кіровоградських міських бібліотек у житті нечуючих,  про численні заходи, що вони проводять з цією категорією населення. Є там і статті про шанованих у нашому місті видатних людей з вадами слуху. Можна у блозі «Світ без звуків» знайти інформацію про підприємства, що працевлаштовують нечуючих, про Кіровоградський будинок культури УТОГ, Кіровоградську школу-дитячий садок для дітей з вадами слуху, про перекладачів, телебачення для глухих, дискотеку для глухих тощо.  Адреса блогу http://nosoundsworld.blogspot.com/ - блог для глухих та про глухих «Світ без звуків».
Кіровоградські міські бібліотеки не стоять на місці – освоюють сучасну блогосферу, створюють свої власні блоги. Блог Кіровоградської МЦБС «Бібліодиванчик»  ще зовсім юний – його відкрито у цьому році, але попри це, здобув увагу та прихильність своїх читачів,  докладно і розгорнуто розповідаючи про події, що відбуваються у бібліотеках системи. Тут – розповіді про проекти Кіровоградської МЦБС, про цікаві виставки та новини. Адреса блогу–http://bibliodivanchik.blogspot.com/.  З нього можна потрапити на будь-який блог бібліотек-філій Кіровоградської МЦБС та на інші дружні блоги. Бібліодиванчик – це сучасний блог з яскравими фотографіями і корисними новинами. Є тут стаття про те, як бібліотекарі вітали кіровоградців з Днем міста, як бібліотека потоваришувала з лікарнею, про те, як оригінально і креативно оформили дизайн прибібліотечної території бібліотекарі і читачі філії №19 та ще багато-багато цікавих дописів, що висвітлюють діяльність СУЧАСНОЇ бібліотеки та постать СУЧАСНОГО  бібліотекаря у нашому сьогоденні.
Справжнім відкриттям став блог Кіровоградської МЦБС «Бібліотечна кав’ярня запрошує» –http://librarycafeinvites.blogspot.com/. На ньому реалізовується так званий «Кавовий проект»  кіровоградських міських бібліотек. Тут збирається різноманітна інформація про каву, розповідається про те, як бібліотекарі поєднали каву та бібліотеку. Цей проект надзвичайно привабив читачів –з квітня 2012 року по вересень 2013 року назбиравши більше 15 650 відвідувачів блогу. Тут розміщено фільми та презентації, присвячені каві, що бібліотекарі використовують на своїх «кавових» заходах. Є у блозі вірші про каву та фото вітальних листівок, оздоблених кавовими зернами, на кавову тематику, фото поробок з кавових зерен,  що зроблені руками бібліотекарів. Кавова романтика розливається по блогу, й наче відчуваєш смак та аромат свіжої  міцної кави, гортаючи сторінки дописів. «Кавовий проект» почала проводити Кіровоградська міська централізована бібліотечна система у 2012 році, залучивши до створення поробок з кавових зерен й своїх активних читачів. Саме кава, цей божественний чарівний напій, надихнула бібліотекарів на створення численних заходів з кавовими презентаціями та відео, віршами та фото. «Кавовий проект» живе і досі, знайшовши своє цифрове відображення у блозі «Бібліотечна кав’ярня запрошує».  На заходах обов’язковим елементом було щире частування ароматною кавою. Звичайно,  за допомогою блогу бібліотекарі не можуть пригощати кавою, але все у ньому – від змісту статей до яскравих фото – заохочує читачів до вживання кави, що пробуджує сили та дає наснагу.
Першим блогом, що був створений для Кіровоградської МЦБС, став блог «Бібліоновачок».  Ідея блогу – бачення бібліотечного життя «свіжим» поглядом новачка-бібліотекаря. Як виглядає бібліотека для нової у бібліотечній сфері людини? Пізніше вже «не новачок» ділиться з читачами аналітичними статтями та новинами Кіровоградської МЦБС. Тут можна знайти дописи на тему «Як писати прес-реліз», «Що таке сторітеллінг і як його використовувати у роботі бібліотеки», «Критерії оцінки успішності будь-якого блогу» та інше. Тут також зібрана майже вся інформація про цикл заходів проекту «Життя в стилі ВЕЛО», що проходив у Кіровоградській міській централізованій бібліотечній системі у цьому році. Ці статті можна продивитися за адресою блогу «Бібліоновачок» http://biblio-novichok.livejournal.com/. Блог з двома своїми статтями потрапив у топ Живого Журналу в  2012 році. Також він потрапив до рейтингу Yourwebsite з оцінкою 4,7 з 5 можливих та опинився у рейтингу Keyrow, увійшовши в топ 100, посівши 12 місце. «Бібліоновачок» створений 25 травня 2011 року, і за цей час блог має вже свої здобутки, своїх друзів-бібліотекарів за кордоном та своїх вдячних читачів.
У цьому році в Кіровоградській МЦБС проходив конкурс на кращий сайт або блог бібліотек-філій, а їх 20 у системі. Деякі філії мають свої сайти, інщі – блоги.  Основними критеріями відбору переможців були: регулярність оновлення, грамотність статей, кількість відвідувань, позитивний та креативний дизайн та інші.
Переможцем став сайт філії №18 http://bibl18kr.io.ua/. Бібліотекарі цієї філії одні з перших у Кіровоградській МЦБС створили свій власний сайт. У нього гарна головна сторінка з яскравими фотографіями, вичерпною інформацією про послуги бібліотеки, контактні дані. На сайті бібліотекарі оформили чудовий фотоальбом, ілюструючи свої заходи, розмістили відео.
Найкращим блогом визнано блог бібліотеки-філії №21 «Країна Читайликів». Він створений у стилі бібліотечного сторітеллінгу, описуючи бібліотеку, наче казкову країну. Є у цьому блозі також інформація-допомога школярам у підготовці до уроків. Підібрано веселий різнокольоровий дизайн, що відмінно пасує до блогу дитячої бібліотеки. Адреса блогу: http://bibliotekafilia21.blogspot.com/
Відзначено призовими місцями також  сайти Центральної дитячої бібліотеки, філій № 2, 13, 19 та блоги філій № 7 та №10. Нагородження кращих відбулося на святі з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек, їм вручили грамоти, подяки та подарунки.
Отже, бібліотечний сайт або блог повинен мати родзинку, цікавинку вже в назві, або дизайні, в своєму задумі та ідеї створення. Різноманітність сайтів та блогів Кіровоградської МЦБС говорить про те, що бібліотекарі системи – креативні та активні, пропагують не лише Її Величність Книгу чи Інтернет-послуги бібліотек, а весь спектр творчої комунікації у тандемі Бібліотекар – Читач.
Автор статті – Ірина Хоменко, бібліотекар Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи.

Про бібліотеки Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи в мережі Інтернет була опублікована стаття в Бібліотечному форумі України у № 4 2013 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар